Výživa pro vaši citlivou pleť

Autor: Pavel Suchánek, nutriční specialista - 2015-04-20 10:07:58

salad with celery and pumpkin, spinach

 

Jak citlivé pleti stravou pomáhat, nebo alespoň neškodit

Naše pokožka je kromě jiných vlivů citlivá i na naše stravovací návyky. Samozřejmě, u někoho více, u někoho méně, ale můžeme říci, že se na pokožce pozná, zda se stravujeme dostatečně pestře či nikoliv. Nemusí jít hned o velmi výrazné kožní projevy, jako například o akné; stačí jen reakce typu začervenání. I taková na první pohled jednoduchá věc jako výrazné zčervenání pokožky může mít spoustu příčin: od zcela banálních až po průvodní jev některého z vážných onemocnění. 

Vnitřní výživa pokožky

Pokožka nevyžaduje pouze zevní kosmetickou péči a výživu, ale i výživu vycházející z trávicího traktu člověka, tedy něco jako výživu vnitřní. Základem je vyvážená pestrá strava, doplněná dostatečným přísunem nedráždivých a nevysušujících (alkohol) tekutin, a dostatek spánku. Nevhodné složení stravy se na naší pokožce projeví velmi rychle.

Vitaminy

Je známo, že důležitou složkou stravy jsou vitaminy. Z hlediska funkce a jejich vlivu na pokožku se jedná zejména o vitaminy A, E, D, C, beta-karoten a některé vitaminy B-komplexu, např. vitamin B6, biotin, niacin a kyselinu pantothenovou.

Vliv krevního tlaku

Jak již bylo popsáno výše, příčinou zčervenání nebo celkového zhoršení stavu pokožky mohou být kromě nedostatků ve stravě i některá onemocnění – například klasickou příčinou zčervenání kůže v obličeji může být vysoký krevní tlak, nebo tlak kolísavý, kdy se při emočním vzrušení krevní tlak prudce zvýší, a tím se zvýší i prokrvení obličeje, přičemž toto překrvení přetrvává ještě dlouho po ustoupení emocí. Také dlouhodobě vyšší až vysoký krevní tlak se může projevit jako zčervenání kůže v oblasti obličeje. Zčervenání tedy nemusí mít příčinu pouze v nedostatcích ve stravě nebo například v alergické reakci, ale může nás upozorňovat na problematický zdravotní stav.

Důležité potraviny ovlivňující funkci a zdraví naší kůže:

1. Dostatek vody a méně mineralizovaných nápojů

2. Potraviny dodávající vitamin C – zelenina a ovoce

3. Potraviny dodávající omega3 mastné kyseliny s velmi dlouhým řetězcem – ryby, mořské plody

4. Potraviny dodávající omega3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem – lněná semínka, ořechy (vlašské a lískové ořechy, mandle)

5. Potraviny dodávající vitaminy skupiny B – cereálie

6. Další důležité potraviny s účinkem na kůži – vejce, sójové boby, krůtí maso…

UV záření a vitaminy

V našich článcích se budeme zaměřovat spíše na ty méně závažné příčiny zčervenání a to ty, které mají příčinu ve stravě a jejím složení. Jednou z nejčastějších příčin zčervenání může být reakce kůže na UV záření, nejčastěji ze slunce. Podle fototypu se reakce na UV záření liší od zčervenání až po zhnědnutí kůže, ovšem i červenání po opalování, pokud je časté, urychluje proces stárnutí pleti a zvyšuje riziko kožních nádorů. Na druhou stranu, krátký opakovaný osvit kůže slunečním zářením je důležitý pro tvorbu vitaminu D. Kromě ochranných krémů  má ochranný vliv na kůži i dostatečný příjem beta-karotenu, což je provitamin vitaminu A. Nepanuje zcela shoda v tom, zda beta-karoten přímo v podstatě mechanicky blokuje poškození kůže UV zářením, ale zdůrazňuje se jeho schopnost vychytávat volné radikály, které se uvolňují v organismu po osvícení UV zářením. Diskutuje se, zda ochranný efekt kromě karotenů ze stravy, zejména ze zeleniny a ovoce, mají i některé doplňky stravy obsahující beta-karoten. Existují vědecké práce, které podporují užívání doplňků stravy beta-karotenu jako ochrany před popáleninami od UV záření a tvrdí, že mají zásadní vliv na zdraví kůže. Že strava a zčervenání kůže spolu souvisí, ukazují zajímavé poznatky ze zemí, které ještě nedávno neměly přístup k většímu množství průmyslově zpracované stravy. A o tom příště.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: