Trápí vás atopická pokožka?

Autor: Božena Grünwaldová, dermatoložka - 2017-03-02 16:47:53

tioss-atopicskin-700x500_cz

Charakteristika a projevy atopické dermatitidy

Atopická dermatitida je chronická, neinfekční, intenzivně svědící dermatóza, která se opakovaně vyskytuje u osob s atopickou anamnézou. Většinou začíná již v kojeneckém nebo dětském věku a je často spojena s rodinným výskytem alergické rýmy nebo bronchiálního astmatu.

Atopie je odvozena od řeckého slova atopos, které znamená zvláštní, cizí. Jedná se o abnormální, atypickou a často neočekávanou reakci kůže a sliznic na nejrůznější vnější a vnitřní vyvolávající faktory. 

Prevalence onemocnění:

– děti 12–30 %

– dospělí 3–10 %

Původ onemocnění není známý. Až u 80 % nemocných jsou zřetelné dědičné vlivy, i když se u rodinných příslušníků nemusí vyskytovat kožní projevy, ale třeba jen senná rýma. Dermatolog a alergolog prof. Dr. Johannes Ring z Mnichova přirovnal atopickou dermatitidu k velkému domu s mnoha pokoji. My vcházíme do tohoto domu, otevíráme dveře do jednotlivých pokojů a mluvíme o jednotlivých aspektech atopické dermatitidy.

Klinický obraz se liší podle věku pacienta, lokalizace změn a průběhu. Hlavním příznakem je ale záchvatovité svědění.

 Jednotlivé fáze atopické dermatitidy

 1. fáze

Kojenecká forma (eczema infantum): vyskytuje se v 2.–4. měsíci života. Nejčastěji postihuje obličej a vlasy, může se rozšířit na celou hlavu, trup a končetiny. Klinický obraz může být různorodý, dermatóza intenzivně svědí, což nutí dítě škrábat se. Původní červená ložiska, pupínky a puchýřky jsou mechanickým škrábáním rozdrážděné a následně dochází k mokvání a tvorbě strupů. Může dojít až k druhotné bakteriální infekci. Dítě je neklidné a jeho spánek je narušen. První fáze přetrvává s občasnými remisemi několik měsíců až 2 roky.

 2. fáze

Dětská forma (eczema flexurarum): navazuje na kojeneckou formu po 2. roce života, případně vzniká i bez předcházející anamnézy. Nejčastější místa výskytu jsou loketní a podkolenní jamky, zápěstí, krk, šíje, obličej (nejčastěji víčka a okolí úst), ale i horní část hrudníku a hřbety rukou. Jedná se o neostře ohraničená červená ložiska, zhrublou a drsnou kůži. Ekzém může akutně vzplanout a přetrvává několik let.

3. fáze

Adolescentní a dospělá forma (eczema pruriginosum allergicum): projevy se vyskytují v oblasti záhybů a shybů, hrudníku, ramen, obličeje, rukou. Atopická dermatitida může ale postihnout celé tělo a vyústit do erytrodermie (zánětlivého zrudnutí kůže celého těla). Kůže intenzivně svědí především ve večerních hodinách. Tato fáze přetrvává několik let s občasnými remisemi, během nichž je kůže na predilekčních místech zhrublá, postižená hyperpigmentacemi a jizvičkami po škrábancích.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: