Péče o citlivou pokožku novorozence

Autor: Martin Matejka, pediatr - 2016-05-26 15:54:51

tioss-0526-700x500

Tipy, jak pečovat o citlivou pokožku našich nejmenších

Novorozenec je termín pro právě narozené dítě a používáme ho až po dovršení 28. dne života. Toto období je specifické zejména adaptací nově narozeného dítěte na podmínky vnějšího prostředí. Tento fakt je vidět na stavbě tkání, orgánů a fyziologii organismu dítěte. Kůže novorozence je unikátní orgánový systém plnící své specifické úkoly, postupně se vyvíjí s růstem a vývojem dítěte.

Pokožka novorozence 

Kůže novorozence je velmi tenká, jemná a obsahuje až o 80 % víc vody než kůže starších dětí a dospělých. Je vláčnější a měkčí. Mazové žlázy se ještě vyvíjí a neprodukují dostatek potu ani mazu. Pomalu a postupně dochází k rozvoji imunitních mechanismů a zvyšuje se obranyschopnost kůže. Nejvrchnější vrstva kůže tvoří takzvanou přirozenou ochrannou bariéru.

Novorozenecká pokožka je mnohem citlivější na vnější vlivy než pokožka staršího dítěte a dospělého. Takovou pokožku může velice jednoduše podráždit prakticky jakýkoliv vnější faktor, jako sluneční záření, moč a stolice v oblasti plen, sliny a zvratky v oblasti úst, oblečení, nové potraviny v jídelníčku, příliš časté, případně dlouhé koupání nebo nevhodně zvolená kosmetika. V péči o novorozeneckou pokožku je potřebné klást důraz na obnovu ochranné vrstvy.

Novorozenec nemá ještě dokonale vyvinutou termoregulační schopnost, proto pravidelně kontrolujte, zda nemá studený nosík, tváře nebo chladné prstíky.


Na základě specifik dětského organismu a dětské kůže byly vypracovány zásady správné péče o pokožku dítěte, které jsou šetrné k dětské kůži a v případě problémů mohou zlepšit její stav.

1. Hygiena

Přiměřené mytí a koupání, zejména u dětí se suchou pokožkou (někdy stačí každý den umýt jenom v oblasti plen a každý druhý den celé tělo). Voda, především silně mineralizovaná, narušuje oslabenou ochrannou bariéru kůže. Používejte přípravky, které neobsahují mýdlo, nejlépe takové, které dokážou pokožce dodat chybějící lipidy. Vhodné jsou také oleje, případně olejové pěny do koupele. Voda by měla mít přiměřenou teplotu, kolem 35–37 °C. Koupání by mělo být raději kratší. Utírání ručníkem může pokožku podráždit, proto dítě osušte jenom jemnými doteky.

 

Pravidelná hydratace kůže stabilizuje a posiluje ochrannou bariéru pokožky a přináší úlevu od nepříjemného svědění – vhodná je zejména po koupeli a v suchém počasí. Kosmetické produkty pro miminka by měly pleť dostatečně hydratovat a měly by obsahovat esenciální lipidy, jako jsou například omega-6 mastné kyseliny. Velmi důležité je také lehké roztírání, aby se předešlo mechanickému podráždění pokožky.

2. Oblečení

Oblečení hraje velmi důležitou roli v prevenci podráždění pokožky. Nové oblečení před prvním použitím vždy vyperte. Odstraníte tak zbytky barev, impregnací a chemikálií použitých při výrobě oblečení. Vhodné je i extra máchání pro důkladné vymytí pracího prášku. Odstřihněte štítky, které mohou mechanicky podráždit pokožku.

Místo použití aviváže vysušte prádlo v sušičce a důkladně ho vyžehlete. Oblečení je potom mnohem měkčí a jemnější a při dostatečné teplotě ho zbavíte také zárodků mikroorganismů. Nepoužívejte vlněné a syntetické materiály. Mnohem vhodnější než vlna je čistá bavlna nebo jiné hebké přírodní materiály (hedvábí nebo viskóza). Umělá vlákna, jako je polyester nebo nylon, podporují pocení, a vedou tak k nepříjemnému svědění pokožky, i když jsou na dotyk jemná a hladká.

3. Kojení 

Kojení během prvních šesti měsíců – ideálně alespoň jeden rok – je nejlepší prevencí rozvoje atopie zejména u dětí s vrozenou predispozicí. Vždy se dopředu poraďte s pediatrem, abyste se ujistili, že správně kojíte a že kojení splňuje základní potřeby pro zdravý vývoj miminka (psychomotorický vývoj a hmotnostní přírůstek).

4.Prostředí

Dětský pokoj, ale i celá domácnost by měly být co nejméně prašným prostředím bez bakterií a roztočů. Místo závěsů použijte rolety nebo žaluzie, místo koberců plovoucí podlahu, dlažbu nebo linoleum. Polštáře a přikrývky by se měly dát snadno vyprat. Oblíbené hračky by měly být lehce omyvatelné. Pravidelně utírejte prach na nábytku, luxujte, vytírejte a často větrejte.

Děti lépe spí v dobře větrané místnosti s nižší teplotou (18–20 °C), kde je vhodné zejména během topné sezony zabezpečit dostatečnou vlhkost pomocí zvlhčovačů nebo praček vzduchu. Chladnější vzduch má víc vlhkosti, jež je příjemná jak pro pokožku, tak i pro slizniční výstelku dýchacích cest. Protože novorozenec nemá ještě dokonale vyvinutou termoregulační schopnost, pravidelně kontrolujte, zda nemá studený nosík, tváře nebo chladné prstíky.

V případě jakýchkoliv otázek týkajících se péče o kůži vašeho dítěte neváhejte kontaktovat dětského lékaře, ve vážnějších případech dětského kožního lékaře, kteří by vám měli odborně poradit, jak řešit zdravotní stav vašeho dítěte.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: