Největší nepřátelé vaší pleti v roce 2015

Autor: Institut Citlivé Pleti - 2015-04-15 11:14:43

Co-dnes-nejvíc-ohrožuje-vaši-citlivou-pleť

Co dnes nejvíc ohrožuje vaši citlivou pleť?

Naše pleť se dennodenně potýká s celou řadou agresivních vlivů a my svým životním stylem situaci často ještě zhoršujeme. Po dni stráveném před monitorem v klimatizované kanceláři vyrážíme večer do zakouřených barů a klubů. Vystavujeme se škodlivému ultrafialovému záření. Zapomněli jsme odpočívat a žijeme ve spěchu a stresu. Zanedbáváme pravidelnou a kvalitní stravu. Náš životní styl ovlivňuje celé tělo, ale právě na stavu citlivé pleti se odráží nejviditelněji. Ta na řadu vnějších i vnitřních podnětů reaguje začervenáním, objevují se suché šupinky, pnutí až pálení. Jací jsou hlavní viníci?

Sluneční záření

Slunce napomáhá našemu organismu k tvorbě vitamínu D a také hormonu štěstí, serotoninu. Se slunečním zářením je ale také spojena řada nebezpečí. UVA a UVB záření oslabuje obranyschopnost pleti, urychluje její stárnutí a zvyšuje riziko rakoviny. Zejména citlivá pleť často reaguje na dlouhodobé vystavení slunečním paprskům zarudnutím a pálením. Stále běžnější je také solární dermatitida – forma alergie, kdy na kůži po vystavení slunci vzniká svědivá vyrážka. Na vině je slábnoucí ozonová vrstva, která propouští více škodlivých paprsků. UV záření, kterému je Česko vystaveno, je nyní na úrovni středomořských zemí.

Teplotní extrémy

Venkovní teploty se blíží nule a v bytě máte přes dvacet stupňů? V chladnějších měsících se vytápění či klimatizaci těžko vyhnout, ale přecházení z jednoho extrému do druhého představuje pro pleť vysokou zátěž. Ve vytopených prostorách je navíc mnohem nižší hladina vlhkosti vzduchu a zimou už tak namáhaná pokožka trpí. V posledních letech se navíc setkáváme s extrémními teplotními skoky, kdy se ze zimních kabátů převlékáme rovnou do svetrů. Naše pleť tak nemá šanci se na náročnou změnu připravit a přichází šok. Výsledkem je podrážděná pokožka, která je vysušená, nebo se naopak nadměrně mastí.

Stres

To, jak se cítíte uvnitř, se projevuje i zvenčí. Úroveň stresu je v dnešní době tak alarmující, že je považován za civilizační chorobu. Stres ovlivňuje hormonální rovnováhu v našem těle a projevuje se negativně na stavu naší pleti, vlasů a nehtů. Často také působí jako prvotní spouštěč obtíží. Je prokázáno, že stresové hormony, jako kortizol, mohou zvyšovat produkci mazu a tak zhoršovat například akné. Kvůli stresu také dochází k dehydrataci pleti a její schopnosti se regenerovat. Lékaři dokonce spekulují o vztahu mezi chronickým stresem a rychlostí rakovinného bujení.

Nesprávná péče

Ve snaze dopřát namáhané pleti potřebnou úlevu ji zahlcujeme přílišnou péčí. Agresivní mýdla, peelingy a produkty s obsahem alkoholu odstraňují ochranný film naší kůže a ovlivňují její přirozené pH. Jejich nadměrné používání má za následek narušení rovnováhy. U mastné pleti se dočkáme zvýšení tvorby mazu a zhoršení akné, suchá pleť bude vysušená a rozpraskaná, což otevírá cestu infekci. Alkohol navíc podporuje škodlivé účinky volných radikálů a urychluje stárnutí pleti. Slábnoucí ozonová vrstva, extrémní výkyvy teplot a nevhodná péče o pleť představují jen několik agresivních faktorů moderní doby. Citlivá pleť čelí většímu nebezpečí než kdykoli předtím, ale její ochraně zdaleka není věnovaná dostatečná pozornost. Změní se to v roce 2015? Záleží to jen na vás.

 

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: