Latex – skrytý alergen v textiliích

Autor: Institut citlivé pleti - 2015-09-15 15:14:54

Latex_skrytý_alergen_v_textiliich04

Jak se vyhnout kontaktní alergii?

Citlivá pleť je náchylnější k projevům kontaktních alergií, tedy k přecitlivělosti na některou z chemických látek, se kterými se běžně setkáváme. Jedním z častých alergenů je přírodní latex, získávaný z kaučukovníku, lépe řečeno některé proteiny, které obsahuje. Používá se k výrobě pryže, pneumatik, kondomů i oblečení.

Alergie na latex se může výrazně projevit například při dlouhodobějším používání gumových rukavic. Latex vás ale dokáže potrápit i nenápadně, jako složka zdánlivě neškodného oblečení z bavlny, nylonu nebo spandexu. V jakých tkaninách se tedy může skrývat?

Bavlna

Bavlna je celosvětově nejrozšířenější textilií, buď ve 100% formě, nebo v podobě směsí s polyesterem, hedvábím či vlnou. Setkat se s ní můžeme prakticky všude a sama o sobě nepůsobí potíže. Problém nastává ve chvíli, kdy se do bavlny zapracovávají elastická vlákna, která jsou obvykle pogumovaná. Lemy ponožek, punčoch a spodního prádla, elastické bandáže, to vše může obsahovat latex.

Čím jemnější a průsvitnější je látka, tím menší nebezpečí obsahu latexu, neboť latexová vlákna jsou těžká. Obsah latexu můžete spíše předpokládat u velmi levných kusů oblečení.

Nylon

Nylon je umělé vlákno sestávající z polyamidových řetězců. Je velmi pevné, odolné, elastické a snadno schne. Nejčastěji se s ním setkáme v punčochách. Nylon sám o sobě alergii nevyvolává. To se už ale nedá říct o barvivech a chemikáliích, jimiž se dosahuje antibakteriální úpravy. I gumové elastické lemy mohou způsobit kontaktní alergii.

Spandex

Umělé vlákno spandex neboli lycra je vyráběno z polymeru polyuretanu. Spandex je lehký, odolný, není náchylný k poškození oxidací nebo potem, a proto je častou součástí sportovních oděvů. Samotný je neškodný, kontaktní dermatitidu ale může spustit latex přidaný ke spandexovému vláknu. Jak to poznat? Čím jemnější a průsvitnější je látka, tím menší nebezpečí obsahu latexu, neboť latexová vlákna jsou těžká. U velmi levných kusů oblečení můžete spíše předpokládat obsah latexu, jelikož je jeho výroba finančně výhodnější.

Jak se bránit reakci

Jedinou účinnou prevencí alergie na latex je úplně se vyhnout kontaktu s ním. Vybírejte oblečení speciálně určené pro alergiky. Dnes už se dají sehnat i bezlatexové rukavice a kondomy. Pozor také na zkříženou alergii na některé potraviny obsahující tentýž protein jako latex. Nejčastěji je to exotické ovoce: banány, kiwi, avokáda nebo kaštany.

Pro úspěšný boj s alergií je potřeba znát svého nepřítele. Pokud máte podezření na alergii na latex, navštivte alergologa, který provede krevní testy a také test reakce na kůži.

Máte zkušenosti s touto nepříjemnou alergií? Daří se vám vyhýbat se všudy přítomnému latexu?

 

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: