Květen, lásky čas

Autor: Institut Citlive Pleti - 2017-04-27 15:43:41

2704_1st May-700x500_cz

Začátek května ve znamení lásky a plodnosti

Květen je měsíc, který začíná oslavami lásky, jejichž tradice sahá až do starověkého Říma. Staří Římané zasvětili květnové oslavy bohyni plodnosti, jara a rostlin, podobně jako staří Keltové. Není se čemu divit, po dlouhé zimě přichází měsíc tepla a barevné květeny, který láká všechny romantické duše k oslavám. Podle nejstarší tradice musí být ženy políbeny pod rozkvetlou třešní či břízou, aby celý následující rok neuschly, byly plodné, plné krásy a elánu.

Od ryze tradičních oslav, které většinou vedly k námluvám a ke svatbě, se již dávno upustilo, přesto se některé zvyklosti stále dodržují.

Od vesnice k městu

Plno májových zvyků se stále dodržuje nejen na vesnicích, ale i ve městech. Na vesnicích je stále živé tradiční stavění májky, kdy místní chlapci postaví na návsi nejvyšší strom, na kterém ponechají pouze špičku a zbytek kmene osekají dohola. Kmen ozdobí fáborky, květinami a pentličkami. Májka má do vesnice přinést požehnání přírody a plodnosti. Dříve se májky musely celou noc hlídat, aby je neukradli rivalové z okolních vesnic. Během dne se pak konají májové průvody, během kterých se za doprovodu hudby korzuje ulicemi a vybízí k tanci. Průvod se zvláště zastavuje u svobodných děvčat, jejichž domy jsou označeny malými májkami. Svobodná děvčata dávají chlapcům dárečky a průvod také vybírá drobné příspěvky na zaplacení kapely a občerstvení. Oslavy 1. máje vrcholí veselicí zvanou Kytka v místním hostinci.

První máj není jen Mácha a Petřín

Ve městech se první máj slaví většinou formou majálesů – studentských slavností jara, lásky a studentského života. Slavnosti jsou spojeny s hudbou, soutěžemi, recesí a volbou krále majálesu. První máj není ovšem jen oslavou jara a lásky, ale také mezinárodním svátkem práce. Proto bývá spojován i s politickými oslavami a průvody a zároveň s demonstracemi a protesty.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: