Když miminka trápí opruzeniny

Autor: Martin Matejka, pediater - 2016-02-16 16:27:42

CZtioss-diaper-700x500

Příznaky, léčba a prevence dětských opruzenin

S opruzeninami se setkají rodiče téměř každého dítěte. Jedná se o zánět kůže v oblasti zadečku, genitálu, stehen a méně často i jiných částí těla (krk, podpaží, obličej). I když opruzenina může děťátku znepříjemňovat život, dráždit ho a někdy i bolet, jen málokdy se jedná o vážný stav. Většinou jde o krátkodobé postižení kůže, jež trvá jenom tři až čtyři dny a při dobré péči vymizí. Pokud ale zánět přetrvává delší období, kůže svědí anebo bolí, mokvá, olupuje se a je infikovaná, může být příčina vážnější. Opruzeniny a vyrážky mohou být projevem vážnějších kožních onemocnění – dermatitid, mezi něž patří například plenková dermatitida, intertrigo nebo atopický ekzém.

Nejčastější věk, kdy se podobné problémy objevují, je právě věk kojenecký, zejména mezi 9. a 12. měsícem věku dítěte. Problémy ale mohou přetrvat až do věku batolete.

Nejčastější příčiny

Mezi nejčastější příčiny vzniku opruzenin patří:

– spaní v látkových plenách nebo ponechání vlhké nebo pošpiněné pleny příliš dlouho bez výměny

– odírání, tření, škrábání kůže dítěte samotnou plenkou

– průjem

– přechod na pevnou stravu

– bakteriální nebo kvasinková infekce

– léčba dítěte nebo kojící matky antibiotiky

– alergická reakce na plenku

Na zklidnění kůže lze použít i bylinné koupele (řepík, heřmánek, dubová kůra a jiné), případně použít masti na opruzeniny. Nepoužívejte ale pudry a zásypy.

Jak jim předcházet?

Velmi důležité je přiměřené mytí a koupání, zejména u dětí se suchou pokožkou (někdy stačí každý den umýt jenom v oblasti plen a každý druhý den celé tělo). Voda, především silně mineralizovaná, narušuje oslabenou ochrannou bariéru kůže. Používejte přípravky, které neobsahují mýdlo, nejlépe takové, které dokážou pokožce dodat chybějící lipidy. Vhodné jsou také oleje, případně olejové pěny do koupele. Voda by neměla být příliš teplá (ne víc než 32 °C), protože teplo zvyšuje vysušování pokožky. Koupání by mělo být raději kratší, doporučuje se asi 10 minut. Utírání ručníkem může pokožku podráždit, proto dítě osušte jenom jemnými doteky.

Preventivní péče

Důležitá je průběžná péče o oblast plen. Základem prevence vzniku opruzenin je pečlivé očištění kůže od moči a zbytků stolice pod tekoucí vodou nebo čisticími ubrousky. Nevhodné je používání detergentních mýdel. Při přebalování necháme zadeček chvíli volný a osušenou kůži ošetříme mastí určenou pod plenky nebo mastí proti opruzeninám. Zásyp se na podrážděnou a zvlášť vlhkou pokožku nehodí. Nevhodné jsou i masti, které zabraňují přístupu vzduchu k pokožce.

Výběr a výměna plen

Měňte pleny co nejčastěji. Zčervenání pokožky zadečku je nejčastěji způsobeno nedostatečnou absorpcí pleny, což vede k dlouhému kontaktu pokožky s močí a stolicí, a může se rozvinout v sekundární bakteriální infekci. Při výměně pleny dítěti umyjte zadeček a natřete ho vhodným přípravkem, jenž nenarušuje lipidový film pokožky, případně použijte přípravky s antibakteriálním účinkem. Důležité je používat pleny s dobrou sací schopností, bez parfemace a vhodné velikosti, aby nedocházelo k iritaci, mechanickému dráždění pokožky, mikrobiální kolonizaci a následně ke vzniku zánětu. I když používáme kvalitní, jednorázové pleny, u novorozenců je měníme častěji než u kojenců, doporučuje se 6–8krát denně a alespoň jednou v noci. Plenka by měla být přiměřeně velká, aby příliš nestahovala a neomezovala dítě v pohybu.

Léčba opruzenin

Pokud se u vašeho děťátka objeví příznaky opruzenin (zarudnutí kůže, puchýřky, mokvání a olupování kůže), dítě je neklidné, podrážděné, mrzuté, pláče a nemůže usnout, je důležité udělat několik opatření, která by mohla příznaky zmírnit a opruzeniny vyléčit.

Nejdůležitější je zklidnit podrážděnou pokožku. Dítě je potřeba častěji mýt (používejte vlažnou, čistou vodu nebo velmi jemné, neparfémované mýdlo) anebo utírat vlhčenými ubrousky, zejména v oblasti genitálu a perinea, a dbát na důkladné odstranění moči, zbytků stolice (zejména v případě průjmu) a kožního mazu ze všech záhybů. Tím se zabrání jejich rozkladu a dalšímu dráždění kůže. Udržujte kůži děťátka suchou. Je potřeba častěji přebalovat, ponechat delší dobu volně bez plen a používat kvalitní jednorázové pleny. Pokud i přesto nadále dochází k tvorbě opruzenin, zvažte výměnu plen za jiný typ. Vyměňte také hygienické ubrousky, vlhčené utěrky, kosmetické přípravky (mýdlo, šampon), případně prací prášek a aviváž. Na zklidnění kůže lze použít i bylinné koupele (řepík, heřmánek, dubová kůra a jiné), případně použít masti na opruzeniny. Nepoužívejte ale pudry a zásypy.

Pokud i přes uvedenou péči nedochází k ústupu příznaků, je nutné navštívit pediatra, protože se může jednat o některé z vážnějších kožních onemocnění, případně infekční komplikaci, a léčba bude záviset na stanovené diagnóze.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: