Jak se stres a deprese podepisují na naší pleti

Autor: Lenka Krutilová, psycholožka - 2015-05-07 23:07:43

Jak se stres a deprese podepisují na naší pleti

Psychosomatika citlivé pleti

Obličej je výkladní skříň naší duše. Vše, co prožíváme uvnitř, se nám zrcadlí v obličeji. Současný styl života nám však přináší řadu stresových situací.

Vliv negativních emocí

Pod pojmem stres se skrývá veliké množství emocí, které často přehlížíme, upozaďujeme nebo se za ně stydíme. Ukrývá se tam úzkost, bezmoc, smutek, bezvýchodnost, vztek, zlost, ublíženost, vina nebo křivda. Naše tvář dříve či později všechny tyto emoce začne zrcadlit kvalitou pleti, její citlivostí, povadlostí a potížemi všeho druhu, vráskami  počínaje a různými dermatitidami a plísňovými onemocněními konče. V ordinaci odborného lékaře dermatologa nás pak zahrnou drahými či méně drahými léčebnými přípravky. Nicméně po hříchu zjišťujeme, že problémy s pletí se opakovaně vracejí.

Kůže jako hranice

Z psychosomatického hlediska je naše kůže, tedy i pleť, hranicí našeho životního prostoru. Ten máme buď dobře chráněný, anebo si jej necháme narušovat různými lidmi, situacemi a okolnostmi. Když dermatolog řekne například slovo „seborhea“, psychosomatik řekne: „Vaše životní meze a kompetence“.

Vnitřní inventura

Někdy je dobré se zamyslet nad svým životním prostorem a udělat jakousi vnitřní inventuru, jestli v něm jsme opravdu pánem a vládcem my, nebo nám do něj zasahuje někdo jiný. A jestliže si uvědomíme, že vlastně ve svém životním prostoru nejsme „v pohodě“, můžeme pak vidět, jak na to reaguje celý náš organismus, a to především imunitní a hormonální systém. Tato „nepohoda“ pro tělo znamená stres a kvůli ní se uvolňuje například hormon kortizol, který kromě tvorby vrásek může i za zvýšenou zánětlivost pleti. Proto platí: necháme-li křivdu, vztek a zlost vstoupit do našeho života, nepomohou naší citlivé pleti ani ty nejdražší krémy a přípravky.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: