Jak nejlépe chránit pokožku dětí před sluncem?

Autor: Martin Matejka, pediatr - 2015-07-04 19:23:31

Fototypy dětské pokožky

Fototypy dětské pokožky a ochrana před UV zářením

Sluneční záření je hlavní součástí vnějšího prostředí člověka a přímo ovlivňuje většinu živých forem na Zemi. Slunce je zdrojem nesmírné energie, jež je nevyhnutelná pro tak zásadní přírodní procesy jako fotosyntéza v rostlinné říši nebo tvorba vitaminu D u lidí. Jako jedna z prvních zdraví prospěšných vlastností slunečního záření byla zjištěna jeho role v prevenci nedostatku vitaminu D, která se začala využívat v léčbě dětského onemocnění křivice (rachitidy). Na druhé straně dlouhodobé vystavování se slune  může způsobit spálení a negativně se promítá také do urychleného stárnutí kůže, oslabení imunitního systému, fotoalergických a fototoxických reakcí, nárůstu počtu karcinomů kůže (nemelanomových nádorů, maligních melanomů kůže) a do nárůstu poškození oka různého druhu. K zesílení účinků slunečního záření v posledních letech přispívá i redukce ozonové vrstvy stratosféry.  

Dětská pokožka je svou strukturou odlišná od pokožky dospělých: je tenčí, pružnější a zároveň mnohem citlivější na sluneční záření.

Kožní fototypy

Každá pokožka je charakterizována individuální citlivostí na sluneční záření (pigmentací kůže). Dětská pokožka  je svou strukturou (množstvím vody, kolagenních a elastických vláken a buňkovou skladbou) odlišná od pokožky dospělých: je tenčí, pružnější a zároveň mnohem citlivější na sluneční záření. U dětské pokožky proto hrozí velké riziko spálení. Na základě úrovně citlivosti na sluneční záření můžeme definovat několik fototypů:

  1. Extrémně citlivá pihovatá světlá pokožka se zrzavými až blond vlasy je velmi citlivá na sluneční záření. Její přirozená ochrana je jenom několik minut.
  2. Velmi citlivá světlá pokožka astředně světlá pokožka s tmavými až tmavě blond vlasy mají přirozenou ochranu asi 30 minut a ke spálení dochází velmi zří
  3. Nejdelší přirozenou ochranu – asi 40 až 60 minut – má méně citlivá tmavá pokožka stmavými vlasy. U tohoto fototypu nedochází ke spálení téměř

Aby nedošlo k poškození kůže UV paprsky, je důležité používat opalovací přípravky s odpovídajícím stupněm ochrany podle typu pokožky.

 

Ochrana kůže před UV zářením

Nejlepší kůže je zkrátit pobyt na slunci v čase nejvyšší aktivity slunečního záření (v našich podmínkách je to od 10 do 14 hodin) na co nejkratší možnou dobu. Vhodné je krytí kůže oděvem (trička s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty, pokrývka hlavy), čímž se zabraňuje působení škodlivého UV záření. Také se doporučuje nosit tmavé brýle s ochranným UV filtrem, které můžou zabránit poškození očí.

Dočasnou ochranu kůže před nadměrným působením UV záření poskytují speciální prostředky označované jako opalovací přípravky nebo prostředky na slunění, případně balzámy na rty s ochranným UV filtrem. Obsahují různé kombinace UV filtrů podle požadovaného stupně ochrany, který se vyjadřuje jako ochranný faktor.

Systém hodnot ochranných slunečních faktorů (SFP – sun protection factor) u přípravků na opalování vychází z úrovně UV-B ochrany, již daný výrobek poskytuje. Pro nižší stupeň ochrany se používají jenom filtry pro UV-B, pro vyšší hodnoty je nutná kombinace filtrů pro UV-A a UV-B, kde by poměr ochrany měl být 1:3. Rozsah ochrany je ovlivněn nejenom koncentrací a druhem filtrů, ale také celkovou recepturou přípravku. Účinnost přípravku se hodnotí podle následujících parametrů: snížení působení škodlivých paprsků přirozeným fotoprotektivním ochranným mechanismem (posílení pigmentace, posílení rohové vrstvy), prodloužení doby opalování, zamezení vzniku akutních a chronických změn na kůži vlivem slunečního záření.

Také je vhodné se před pobytem na slunci vyhnout produktům, lékům, ale též potravinám (citrusy, mango, celer, petržel, pastinák, fíky, karotka), které mohou vyvolat fototoxickou reakci nebo přechodnou diskoloraci (ztmavnutí) kůže.

Léčba negativních následků UV záření

Při mírném poškození kůže slunečním zářením je potřeba místo ochladit (studené zábaly, led), případně použít lokální antihistaminové masti nebo krémy. Při vážnějším poškození je možné použít lokální kortikosteroidy. Při výrazném svědění lze použít antihistaminika také perorálně. Ve velmi závažných případech (solární urtikárie) může lékař doporučit fototerapii, PUVA nebo léky ze skupiny antimalarik.

Při každém pobytu na slunci vždy myslete nejen na ochranu své pokožky, ale také svého dítěte. Dětskou pokožku vždy dostatečně chraňte a věnujte pozornost tomu, jak reaguje na sluneční záření.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: