Jak hormony ovlivňují stav naší pleti?

Autor: Dagmar Makalová, gynekoložka - 2015-04-20 09:38:07

Citlivá pleť z pohledu gynekoložky

Citlivá pleť z pohledu gynekoložky

Lidské tělo je jako celek ovlivňováno po celý život jak vnitřními, tak vnějšími faktory. To se projeví na jeho fungování i vzhledu – tedy na zdraví organismu obecně. Kůže je v podstatě výstavní skříní těla. Můžeme z ní na první pohled vyčíst nejen věk člověka, ale i různé druhy vnitřních chorob, které ovlivňují kvalitu a vzhled kůže. Je všeobecně známo, že hormonální stav organismu má na pleť zásadní vliv.

Citlivá pokožka batolat

Přestože ženy nejvíce řeší vzhled pleti v obličeji, v dekoltu a na zádech, obdobný charakter pokožky jako na výše zmíněných místech nacházíme i na dalších částech těla. Batolata mívají jemnou a citlivou pokožku i v oblasti genitálu a tzv. plenková dermatitida je projevem zvýšené citlivosti pokožky. Různé druhy opruzení a zarudnutí nejsou obvykle důsledkem infekce, jak se často maminky domnívají, ale právě přecitlivělosti pokožky při nedostatečném přístupu vzduchu kvůli dokonale těsnícím plenkám a zapaření. Takovou citlivou pokožku musíme ošetřovat jen vodou a aplikovat nedráždivé inertní krémy, které kůži zvláční a zklidní. V batolecím věku není třeba aplikovat krémy s regeneračními přísadami – pokožka je mladá a regeneruje se sama a rychle. Je pouze třeba se vyvarovat zapaření nebo přesušení. 

Pleť v pubertě: Akné

V pubertě dívky řeší aknózní pleť – obličej, krk, dekolt, ale mnohdy i oblast vnitřních stehen, hýždí a pubického ochlupení. Pleť i vlasy jsou mastnější. Důvodem je relativně vyšší produkce ženských i mužských pohlavních hormonů a tzv. anovulační cykly, kdy vaječník neprodukuje progesteron. V tomto období je důležité poučit dívku, že zásadní vliv na kvalitu pleti má dokonalé čištění. V první řadě je potřeba pleť perfektně vyčistit od make-upu a líčidel. Při nedostatečném vyčištění se rozšířené póry snáze infikují a akné se zhorší. Vhodná je také aplikace nedráždivých krémů s mírně dezinfekční přísadou. Při těžkých projevech akné je možné zvolit léčbu pomocí hormonální antikoncepce. Jarní a letní období je pro aknózní pleť obzvláště náročné. Sluneční záření sice možná urychlí hojení stávajících pupínků, ale zároveň potencuje jejich další tvorbu. Proto je vhodné používat denní krémy s ochranným UV faktorem a místo make-upu je možné využít tónovací krém , který je pro vzduch prostupnější. 

Periorální dermatitida

Každá vyrážka v obličeji však neznamená, že jde o akné. Mnoho dívek, ale i dospělých žen přichází s projevy tzv. periorální dermatitidy v domnění, že hormonální antikoncepce pomůže. Na toto onemocnění však nemají ženské hormony vliv. Doporučuje se čistit pleť šetrnými micelárními pleťovými přípravky. Výhodou může být i obsah stříbra, které má dezinfekční schopnosti. Pokud se u vás projevuje periorální dermatitida, nepoužívejte make-up a v žádném případě kortikoidní masti. 

Pleť nad 40 let

Ženy starší 40 let bojují s příznaky vysušení a stárnutí pleti. Přestože tělo má stále dostatečný přísun estrogenu, jeho vliv na tvorbu kolagenu a hydrataci pleti je pravděpodobně nižší. Navíc jarní sluneční záření sice dodá pleti zdravou barvu, ale potencuje tvorbu vrásek. UV záření již nepomáhá v boji proti osteoporóze – organismus nad 40 let věku si totiž již neumí při opalování v kůži vyrobit vitamín D. V tomto věku je tedy nezbytné dodávat pleti obličeje i celého těla především hydrataci, výživu a UV faktor při denním ošetření. Je velmi vhodné pravidelně si dopřát profesionální kosmetické ošetření a pleť pravidelně masírovat. Samostatnou kapitolou je období těhotenství , ale o tom zase příště…

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: