Hydratace dětské pokožky

Autor: Martin Matejka, pediater - 2017-09-20 14:55:59

700x500-shutterstock_516842863

Aby dětská pokožka byla dostatečně hydratovaná

Pokožka malých dětí a kojenců má velmi specifické vlastnosti. Je jemná, citlivá a vyžaduje láskyplné zacházení a speciální péči. S tím souvisí i speciální kosmetika určená pro citlivou dětskou pokožku. V péči o pokožku kojenců je zejména důležité podporovat hydrataci vhodnými krémy. Suchá pokožka je totiž více náchylná na ekzémy a další kožní problémy.

Různý věk, různé potřeby

Zároveň je potřeba si uvědomit rozdílné potřeby pokožky u kojenců do tří měsíců, batolat do tří let a dětí od tří let do přibližně deseti až dvanácti let. Obecně platí, že u kojenců a malých dětí není ochranná funkce pokožky natolik vyvinutá, aby mohli používat stejný druh kosmetiky jako dospělí. Proto vždy sáhněte po přípravcích určených výhradně pro dětskou citlivou pokožku. Kosmetika pro dospělé by mohla vašemu děťátku spíše ublížit než prospět!

Pokud má vaše dítě normální pokožku, každý den používejte hydratační mléko, které jí poskytne výživu a ochranu.

Ochranná funkce

Kůže je povrchem největší orgán lidského organismu a hraje důležitou roli při zajišťování ochrany těla proti poranění, UV záření, průniku nežádoucích fyzikálních a chemických látek a infekčních částic. U nejmenších dětí se tato ochranná funkce teprve vyvíjí.

Přípravek natřený na dětskou kůži se díky jejímu tenčímu povrchu vstřebává až třikrát rychleji. Na absorpční schopnost kůže u dítěte má vliv mnoho faktorů, jako jsou například vlhké prostředí (pokožka pod plenou), poškozená pokožka (plenová dermatitida) a záhyby na pokožce dítěte. Z těchto důvodů je nezbytné, abychom na dětskou pokožku používali velmi jemné hygienické a toaletní přípravky, které zaručují hlavně vysokou bezpečnost a toleranci s ohledem ke specifickým vlastnostem této pokožky.

Hygiena dětí

Mytí a ošetřování pokožky u dětí patří k hezkým chvilkám stráveným s miminkem. Koupel neuspěchejte a veškerý stres i starosti před ní hoďte za hlavu. Šampony a mycí gely nebo oleje, které během koupele použijete, musí být určené výhradně pro citlivou pleť miminek. Zejména pak v kontaktu s obličejem a očima dbejte zvýšené opatrnosti. Vyhněte se také kontaktu s tvrdou vodou. Pokud má vaše dítě normální pokožku, každý den používejte hydratační mléko, které jí poskytne výživu a ochranu. U suché dětské pokožky zvolte vysoce vyživující a promašťující přípravek obohacený o tzv. cold cream, který obnoví „bariérovou funkci dětské pokožky“ a poskytne jí okamžitou hydrataci.

Pozor na sluníčko

Závěrem si připomeňme, jak důležité je chránit dětskou pokožku před sluncem. U těch nejmenších (do 1 roku) se doporučuje nevystavovat pokožku přímému slunečnímu záření vůbec. Pokožka batolat vyžaduje speciální vysokou ochranu s nejvyšším možným faktorem SPF 50. Bohužel když se dítě v dětském věku spálí, jeho kůže si to zakóduje (pamatuje) a v pozdějším věku mohou vznikat na kůži nepříznivé projevy.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: