Ekzém v zimě

Autor: Institut Citlive Pleti - 2017-01-12 15:18:43

tioss-eczema-700x500

Jak správně pečovat o ekzematickou pokožku

Ekzém dokáže pěkně potrápit a zkomplikovat ekzematikům péči o pokožku. To platí ještě více v zimních měsících. Čím nižší teplotu totiž venkovní vzduch má, tím méně vody je v sobě schopen udržet. Proto je mrazivý vzduch vždy suchý. A podobný problém nastává i v budovách. Radiátory, krby a další topná tělesa vzduch velmi rychle vysušují. A suchý vzduch připravuje pokožku o tolik potřebnou vodu. Jakmile pokožka ztrácí vodu a vlhkost, je napjatá a objevují se v ní drobné prasklinky (ragády). V nich se mohou rozmnožit bakterie a projevy ekzému jsou pak výraznější.

Projevy ekzému se v zimním období obvykle výrazně zhorší. Může za to mráz, vítr a suchý vzduch v místnostech.

Co je to vlastně ekzém a jak se projevuje?

Víme, že je více druhů ekzému, které se liší etiologií. Můžeme tedy odlišit například atopický ekzém, kontaktní dermatitidu, alergickou dermatitidu, seboreickou dermatitidu a mnohé další. Ekzémy, včetně atopického ekzému, patří mezi nejúpornější a nejrozšířenější kožní onemocnění. Jedná se o imunitní odpověď organismu na základě vrozené dispozice a projevují se hlavně svěděním, suchostí kůže, bledostí nebo naopak zarudnutím kůže, jejím olupováním nebo puchýřky.

Zhoršení v zimních měsících

Tyto projevy ekzému se v zimním období obvykle výrazně zhorší. Může za to mráz, vítr a suchý vzduch v místnostech. Dost často se také stává, že člověk ne vždy dobře odhadne svoje oblečení a obleče se tepleji, než je třeba. Dochází tak k pocení a následně i ke zhoršení ekzému. Spíše než jeden teplý kabát nebo bundu zvolte proto více tenčích vrstev oblečení, které můžete v případě potřeby kdykoli svléknout.

Lidem s velmi závažným ekzémovým onemocněním je zejména v zimním období nejlépe venku, v chladném prostředí, pokud tedy mají na sobě přiměřené ošacení. I menším dětem trpícím ekzémem se bude spát mnohem lépe venku v chladu než v přetopené místnosti.

Pečujte i o své rty

Dalším z častých projevů různých typů ekzému v zimě jsou suché rozpraskané rty, obvykle je uprostřed centrální trhlinka a také vyrážka okolo úst. Ta vzniká na základě citlivosti kůže k zevním faktorům, tedy hlavně olizováním rtů, saháním na rty a jejich vysušováním. Tato vyrážka se zhoršuje zejména v zimním období, proto rty musíme ošetřovat hlavně mastným krémem bez obsahu vody. Ten zabrání kontaktu se slinami, a tak vlastně nahradí funkci porušené kožní bariéry.

Jak se tedy chovat, abychom předešli zhoršení ekzému v období zimy?

  1. Chodit vhodně oblečen/a (bavlněné svršky, několik vrstev).
  2. Pobývat v chladnějších, nepřetopených místnostech.
  3. Ošetřovat tělo i obličej vhodnými mastnějšími krémy i několikrát denně.

Pokud přijmeme těchto několik zásad za své, dají se projevy ekzému v zimním období zkrotit natolik, aby bylo možné žít naplno bez nepříjemných omezení, která ekzémy přinášejí.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: