Ekzém: nenechte se podráždit

Autor: Institut Citlive Pleti - 2017-08-24 19:35:50

700-shutterstock_563353036

Čemu se vyhýbat, pokud máte ekzém?

Možná vám přijde, že dostat ekzém pod kontrolu je jako balancovat na tenkém laně. Stačí krůček vedle a reakce je na světě. A protože spouštěče mohou být u každého jiné, člověk ani neví, kdy ten krůček vedle udělá. Některé jsou ale běžnější než jiné a vědět o nich se rozhodně vyplatí. Čemu byste se tedy měli raději vyhýbat?

Úklidová chemie

Tento bod asi nikoho nepřekvapí. Máchat si ruce v jaru nebo leštěnce nedělá dobře ani úplně zdravé pokožce. Vybírejte si co nejšetrnější přípravky a na jakýkoli úklid noste gumové rukavice s bavlněným vnitřkem. Vyhněte se také parfémovaným osvěžovačům vzduchu.

Pokud se váš ekzém čas od času zhorší, zkuste si vzpomenout, co jste dělali pár dní zpátky.

Mýdla a prací prášky

Mýdla, sprchové gely a šampony vybírejte v sekci pro citlivou pokožku nebo pro děti. Platí to i pro prášky a gely na praní. Čím méně parfemace, tím lépe. Nepřekračujte doporučené dávkování – víc prášku neznamená vyšší účinek. Nové oblečení i ložní prádlo před prvním použitím vyperte, abyste je zbavili případných chemikálií.

Horká voda

Když už jsme u toho mytí, zapomeňte na horkou vodu. Dobře se v ní sice relaxuje, za rudé fleky a vysušenou pleť ale nestojí. Sprchujte se příjemně teplou nebo vlažnou vodou a po sprše se nedrhněte, stačí pokožku osušit jemným poklepáváním ručníkem. Nakonec se namažte svým oblíbeným neparfémovaným tělovým mlékem.

Slunce, pot a opalovací krémy

Krátký pobyt na slunci nevadí, ale rozhodně se nechcete spálit, přehřát ani příliš zpotit. To všechno dokáže vyprovokovat ekzém k reakci. Mantra o nutnosti používat opalovací krémy se opakuje rok co rok, někteří z ekzematiků jsou ale citliví i na ně. Pokud mezi ně patříte, zkuste na tělo používat ochranné krémy určené na obličej – bývají jemnější.

Alergie a intolerance

Pokud o své alergii víte, určitě se alergenům snažíte vyhýbat. Je ale možné, že jste alergičtí, a netušíte o tom. Zhorší se váš ekzém v určité roční době? Po kontaktu se zvířaty? Po pobytu v zaprášeném prostředí nebo v přírodě? Nechte si udělat testy. Totéž platí pro některé potraviny. Nemusíte být přímo alergičtí, aby vám dělaly zle. Říká se tomu potravinová intolerance a mezi nejčastější viníky patří ořechy, sója, pšenice, ryby a vajíčka.

Mráz a suchý vzduch

V zimě má ekzém tendenci se zhoršovat. Může za to nejen mráz, ale i topení. Vysušuje vzduch a tím i pokožku. Určitě doma nemusíte mrznout, s topením to ale nepřehánějte a raději se tepleji oblečte. Pomůže také zvlhčovač vzduchu a častější mazání hydratačním krémem. Zejména ruce to ocení. Ty venku také nezapomínejte schovat do rukavic.

Stres

Máte před zkouškou nebo finišujete v práci důležitý projekt, nespíte a do toho se vám zhoršil ekzém? To není náhoda. Stres v těle způsobuje zánět a kůže (a trávení) je první, kdo vám to dá najevo. Nezapomínejte tedy na péči o svou mysl. Vyzkoušejte některou z relaxačních technik a uvidíte, že se vám zlepší nejen spánek, ale i pokožka.

Kožní infekce

Zdá se vám, že vás červené fleky a svědění trápí víc než obvykle, ale nejste si vědomi žádné příčiny? Možná za tím bude infekce, například kvasinky. Infekce dokáže ekzém rychle probudit. Zajděte za svým kožním lékařem. Pokud infekci potvrdí, nasadí antibiotika nebo jiné léky, které s ní zatočí.

Pokud se váš ekzém čas od času zhorší, zkuste si vzpomenout, co jste dělali pár dní zpátky. Není na škodu vést si zápisky o možných dráždidlech. Dokážete tak objevit vzorce svých reakcí a v budoucnu se jim vyhnout. Na co nejčastěji reaguje vaše pokožka? Napište nám v komentářích.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: