Ekzém a strava

Autor: Institut Citlive Pleti - 2017-08-30 23:10:14

700x500-shutterstock_622381814

Jak strava působí na atopický ekzém

Dnešní medicína má k dispozici pokročilé léčebné metody, které dokážou řešit mnoho problémů. Při léčbě atopického ekzému nelze spoléhat pouze na účinek léků, které samozřejmě velkým dílem pomáhají mírnit projevy tohoto onemocnění, ale stejně důležitá je i vhodná životospráva. Dostatek klidného spánku, co nejméně stresu, systematická tělesná hygiena, vhodné oblékání a také úprava jídelníčku jsou nedílnou součástí léčebného režimu pacienta.

Projevy atopického ekzému se liší případ od případu a jeho průběh je ovlivněn řadou vnitřních i vnějších faktorů. Působení těchto faktorů dokážeme omezit vhodnou životosprávou. Odhalení zhoršujících faktorů je však často velmi obtížné, protože se jejich působení kombinuje. Jedním ze zásadních faktorů ale zůstává jídelníček.

Kojení

Jednou z nejpřirozenějších a zároveň nejúčinnějších cest, jak dětem poskytnout tu nejlepší výživu, je kojení. Mateřské mléko obsahuje všechny složky nezbytné pro správný vývoj dítěte (bílkoviny, tuky, cukry, vitaminy a minerální látky) ve vyváženém poměru a přizpůsobené vyvíjejícímu se trávicímu systému dítěte. Imunitní systém novorozence s atopickým ekzémem je nezralý, proto mají ochranné látky předávané mateřským mlékem velký význam – chrání děti před většinou infekcí. Plné kojení tedy znamená snížení rizika manifestace atopických příznaků u kojence s predispozicí, eventuálně oddálení jejich rozvinutí na pozdější dobu.

Hojení kůže napomáhá stopový prvek zinek, který je možné doplňovat konzumací dýňových semínek, kvalitního celozrnného pečiva, masa nebo luštěnin

Při zařazování prvních příkrmů postupujeme pomalu a pečlivě sledujeme reakce. Je vhodné zaznamenat si, kdy do jídelníčku dítěte zařazujeme nová jídla, která dříve nemělo (např. přídavek kravského mléka kojenému dítěti, zařazení ovocných šťáv k mléčné výživě, nové druhy zeleniny v polévce atd.). Poměrně častá je u dětí například alergie na bílkovinu kravského mléka.

Čemu se vyhnout?

Vzhledem k tomu, že kravské mléko je mezi odborníky obecně považováno za silně alergizující potravinu, měli bychom s konzumací mléka a mléčných výrobků začínat opatrně. Na druhou stranu není dobré se mu zcela vyhýbat, protože mléko obsahuje hodnotné živiny pro rostoucí organismus. Ze stravy batolat a starších dětí je vhodné při atopickém ekzému vynechat potraviny, při jejichž konzumaci se vyplavuje v těle histamin – látka uvolňující se v těle při alergické reakci. Nedoporučují se nakládané, kysané potraviny a ocet, kvasnice, konzervované ryby, alkohol, zrající sýry, citrusové plody a kyselé druhy ovoce (i jahody), kakao, čokoláda, dále uzené maso a jiné uzeniny. Vyšší obsah histaminu má také špenát, lilek a některé typy ořechů. Opatrně je potřeba používat také koření a dochucovadla jako kečup nebo hořčici. Dospělí by se také měli vyhnout nadměrné konzumaci alkoholu a kávy.

Co je naopak vhodné?

Upřednostňujte zejména potraviny čerstvé, kvalitní a co nejméně zpracované. Organismus člověka s atopickým ekzémem je mnohem citlivější než organismus člověka zdravého, a tak je ve stravě vhodná obezřetnost.

Na stav atopického ekzému pozitivně působí nenasycené kyseliny, které najdeme v kvalitních rostlinných olejích, ořeších, tučných, ale pozor – vždy čerstvých! – rybách, avokádu a podobně. Hojení kůže napomáhá stopový prvek zinek, který je možné doplňovat konzumací dýňových semínek, kvalitního celozrnného pečiva, masa nebo luštěnin, případně formou potravinových doplňků.

Zapomínat bychom neměli ani na pravidelný pitný režim. Doporučuje se vypít v průběhu dne po menších dávkách minimálně 2 litry čisté neperlivé vody, aby se ekzémem postižená pokožka dostatečně hydratovala.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: