Dětské akné

Autor: Marie Krbcová, sestra na kožním oddělení a kosmetička - 2017-05-04 11:18:52

700x500px

Když akné trápí miminka a děti

70–95 % dětí a dospívajících trápí akné, které se může objevit už v dětství, ale nejčastěji až během puberty. Jeho vznik a výskyt spočívá ve zvýšené tvorbě mazu, která je vyvolána hormony – tzv. androgeny. Postupně se vytváří černé tečky, bílé uhříky či hnisavé pupínky, které při nevhodném zacházení a péči mohou zanechat jizvičky. Ve většině případů akné po pubertě mizí.

Rozlišujeme tři formy akné:

  1. acne comedonica je nejmírnější formou a projevuje se jako nehnisavé černé tečky, nejvíce na čele, nose a bradě,
  2. acne papulopustulosa je středně těžké akné, které doprovází zanícené uhříky naplněné hnisem a v některých případech papuly, u nichž infekce proniká do hlubších vrstev pleti,
  3. acne conglobata je nejzávažnější formou akné, vede k tvorbě bouliček, abscesů a píštělí, které opět zanechávají jizvy. Tato chronická forma akné se projevuje v několika fázích. Příznaky jsou výraznější a objevují se ve větším rozsahu i na jiných částech těla, jako jsou podpaží nebo třísla.

Je-li pleť miminka problematická a má sklony k akné, je obzvlášť důležité používat výrobky přímo určené pro citlivou dětskou pokožku, které pomáhají zmírnit příznaky.

Vedle těchto tří typů rozlišujeme také akné novorozenecké – acne neonatorum. Tento typ akné se vyskytuje u kojenců ve věku 3–4 měsíců a po několika měsících obvykle samo vymizí. I tak se ale doporučuje navštívit lékaře.

Jak proti akné bojovat?

U akné hraje roli několik faktorů: hormonální změny, genetické faktory, faktory životního prostředí (podnebí a UV záření), stravovací návyky a v neposlední řadě také stres. Ti, kteří trpí akné, vědí, jak zdlouhavá je jeho léčba. Tvorbě jizev se ale dá aktivně předcházet. Vhodnou péčí a dodržováním několika zásad lze projevy akné minimalizovat. Pokud se u vašeho dítěte akné objeví, je nezbytné se podrobně poradit o zásadách pravidelné péče o pleť s dětským dermatologem a v pozdějším věku pak s dermatologem pro dospělé.

Jemná a šetrná péče

Je-li pleť miminka problematická a má sklony k akné, je obzvlášť důležité používat vhodnou jemnou kosmetiku a výrobky přímo určené pro citlivou dětskou pokožku, které pomáhají zmírnit příznaky. Vhodné jsou antibakteriální kosmetické přípravky, jež zklidňují a zmírňují záněty.

Pleť děťátka bychom měli kvůli její citlivosti také méně mýt. Nadměrné mytí pleť vysušuje a nešetrné tření pleti zhoršuje záněty. Dětskou pleť s akné musíme také chránit před sluncem. Používání ochranného krému s vysokým faktorem 50+, kterým nepronikne škodlivé UV záření do pokožky a nedojde ke zhoršení zánětů, by mělo být samozřejmostí.

I strava je důležitá

Kromě systematické a správně zkombinované péče o pleť má na akné rozhodující vliv také strava. Neexistují sice vědecké důkazy, že strava s vysokým obsahem cukru má na pleť silně negativní dopad, je však nesporné, že vitaminy a antioxidanty z ovoce a zeleniny jsou pro problematickou pleť bezpochyby vhodnější.

Trápí i vaše dítko akné? Jak se vám daří s ním bojovat? Své tajné zbraně a osvědčené tipy nám napište v komentářích.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: