Citlivá pleť naší duše

Autor: Institut citlivé pleti - 2015-05-18 08:22:53

kdyz_lecit_jen_zvencI_nestaci

Když léčit jen zvenčí nestačí

Naše pokožka odráží, jak se cítíme uvnitř. Platí to ale i naopak. Stav naší citlivé pleti se může negativně podepsat na naší psychice. Světoví odborníci se proto čím dál častěji snaží pohlížet na tuto problematiku jako na celek. Souhrnně hovoří o psychodermatologických obtížích. Podle primární příčiny a závažnosti je pak dále člení do tří kategorií.

Psychofyziologické obtíže

Primární zdroj je fyziologický, ale stres nebo emocionální vypětí mohou stav zhoršovat. Mimo jiné do této skupiny patří například akné  padání vlasů, ekzémy, opary nebo lupénka. Psychologické faktory nehrají takovou roli, aby bez potřebné dermatologické péče došlo ke zlepšení stavu.

Sekundárně psychiatrické obtíže

U této skupiny ovlivňuje stav pleti duševní zdraví. Silné projevy akné, lupénky a dalších kožních onemocnění mohou vyvolat pocity studu a snižovat sebevědomí. Byla prokázána souvislost mezi problematickou pletí a příznaky deprese.

Primárně psychiatrické obtíže

Některé kožní obtíže jsou příznakem hlubšího psychiatrického onemocnění. Jedná se například o chronické vytrhávání vlasů nebo dermatitidu zaviněnou mechanickým drážděním kůže. Primárně psychiatrické obtíže vyžadují psychoterapii a ve vážnějších případech i medikaci. Lokální dermatologická péče však může pomoci napravit poškození pleti.

Možná řešení

S výjimkou zjevně psychiatrických obtíží (poslední skupina) by lékař měl vždy primárně řešit fyziologické projevy. K úspěšnosti léčby kožních chorob ale prokazatelně přispívají i techniky soustřeďující se na duševní stránku.

Relaxační techniky a meditace

Stres ovlivňuje hladinu hormonů v těle a může zhoršovat stav pleti. I když nebylo vědecky objasněno, jak přesně relaxační techniky napomáhají léčbě, podle studie provedené na pacientech s lupénkou bylo zlepšení stavu rychlejší u těch, kteří ke standardní fotoléčbě poslouchali meditační nahrávky.

Hypnóza

Hypnotický stav může ovlivňovat řadu fyziologických jevů, mimo jiné třeba vnímání bolesti a imunitní reakce. Nepotřebujete přitom nutně vyhledat odborníka. Řada lidí je schopná takzvané autohypnózy pomocí cílené relaxace, meditace a dýchacích technik. Studie prokázaly, že hypnóza ovlivňuje hladinu stresu a úzkosti, tlumí bolest a zánětlivé projevy a urychluje hojení. Díky celkovému zklidnění také potlačuje neurotické škrábání a jiné mechanické dráždění kůže.

Psychoterapie

Psychoterapie může pomoci kontrolovat stresové faktory. U lidí, u kterých lokální léčba bez zjevných příčin nezabírá, je možná skrytá psychologická příčina. Díky psychoterapii může dojít k jejímu nalezení a odstranění. V oblasti psychodermatologie je ještě zapotřebí rozsáhlejšího výzkumu a důkladných studií, jisté ale je, že citlivá pleť reaguje na naše duševní rozpoložení. Pokud tedy léčíme fyziologické projevy kožní choroby, neměli bychom zapomínat ani na tu méně zjevnou stránku. Budeme se cítit i vypadat lépe.

 

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: