Citlivá pleť a alkohol – proč se mu raději vyhnout?

Autor: Institut Citlive Pleti - 2016-01-06 13:51:31

tioss-alcohol-700x500

Alkohol může být zdrojem zčervenání pleti

Strava a její složení mohou výrazně ovlivnit problémy s citlivou pletí. Existuje několik základních potravin, na které byste si měli dát pozor, jestliže je vaše pleť citlivá a má sklony k zčervenání. Které to jsou?

Alkohol obecně

Alkohol patří k velmi častým příčinám zčervenání pokožky. Někdy jde jen o krátkodobé mírné zčervenání, v jiných případech může jít o velmi výraznou celkovou reakci s delším trváním. Po konzumaci alkoholu se nejčastěji objeví zčervenání jako odpověď na zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence. Zároveň dojde k zvýšení tzv. periferní cirkulace, což je prokrvení povrchu kůže. Průvodním jevem je pocit tepla a zčervenáním míst, kde jsou cévy blízko kůže. Častější popíjení alkoholu se může projevit dlouhodobým zhoršením červenání v obličeji, mohou se objevit trvale viditelné žilky a může dojít k trvalému zhoršení stavu pokožky (chronické akné). Pokud reagujete na alkohol červenáním a zhoršením kvality pleti, omezte jeho spotřebu na minimum, a když už ho pijete, tak si raději dejte světlé lehké pivo s nižším obsahem alkoholu, případně suché bílé víno ředěné vodou.

Ve víně mohou být obsaženy ve větším množství látky, které u senzitivních lidí mohou vyvolat reakci – mimo jiné prudké zčervenání v obličeji, na krku a na hrudníku. Jedná se o tzv. histaminovou intoleranci.

Pivo a destiláty

Ale pozor, ani s pivem to není úplně jednoduché. U některých lidí může dojít po konzumaci piva k alergické reakci, která se projeví zčervenáním v obličeji. Jde o alergii na lepek, který se do piva uvolňuje buď z pšenice (pšeničná piva), nebo z ječmene. Pokud si řeknete, že tedy nebudete pít pivo, ještě nemáte vyhráno. Alergická reakce na lepek byla pozorována dokonce i po požití destilátů z žita, pšenice nebo ječmene (whisky, vodka, finská vodka). Alergická reakce pak může být vystupňována díky tomu, že alkohol podporuje rychlé vstřebávání alergenu a urychluje nástup a zesiluje intenzitu alergické reakce. Celiaci by si tedy měli dát pozor nejen na pečivo a mouku přidávanou do různých potravin, ale i na pivo a některé druhy destilátů. Situace je o to složitější, že někteří lidé netuší, že trpí alergií na lepek, protože její projevy nemusí být nijak výrazné (například se může jednat jen o nespecifické bolesti břicha). Ďábelskou se z tohoto pohledu jeví kombinace některých druhů alkoholu s ořechy, které jsou známé jako silné potravinové alergeny.

A co víno?  

Ani víno ovšem není bez rizika. Ve víně mohou být obsaženy ve větším množství látky, které mohou u senzitivních lidí vyvolat reakci, která se projeví mimo jiné prudkým zčervenáním v obličeji, na krku a na hrudníku. Konkrétně se jedná o tzv. histaminovou intoleranci (HIT). Problém je, že obsah histaminu se liší podle druhu vína. Intolerance na histamin se navíc může kombinovat s potravinovou alergií, pokud k vínu konzumujeme již zmíněné ořechy. Méně je známo, že některé ořechy jsou rizikové i jako potraviny vyvolávající histaminovou intoleranci, například ořechy vlašské, lískové, mandle, para, pekanové, pistácie, piniové, makadamové, pražené kešu, kokos (čerstvý i zpracovaný) nebo arašídy. Může se tedy stát, že místo klidného večera nad sklenicí vína s miskou oříšků strávíte večer na pohotovosti s rudým obličejem a potížemi s dýcháním.

Dalším problémem konzumace alkoholu je i to, že alkohol dehydratuje – to znamená, že vysušuje organismus, a tedy i kůži. Ta pak ztrácí svou kvalitu a může dojít k trvalému zčervenání a zhoršení stavu pleti.

Jak je vidět, jen taková jednoduchá věc jako alkohol může na naší kůži vyvolat spoustu problémů, a není radno jej podceňovat. Jak reaguje na alkohol vaše pleť? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích.

 

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: