Atopie: na psychice záleží

Autor: Institut Citlive Pleti - 2017-06-14 10:51:04

700x500px

Co je to atopie?

Výraz „atopický ekzém“ jste už určitě někdy slyšeli a je možné, že jím trpíte vy nebo někdo z vašeho okolí. Spolu s pylovou alergií a alergickým astmatem je to jeden z častých projevů atopie, dědičného sklonu k alergii. Pokud máte atopii, tvoří vaše tělo více protilátek, které pak snadno reagují na alergeny v okolí.

Traduje se, že jde o psychosomatické onemocnění, ale není to tak docela pravda. Dědí se po rodičích nebo prarodičích. Oba rodiče jsou alergičtí? Pak je riziko atopie u dítěte až 60 %. Něco na té psychosomatice ale přece jen je. Právě na psychice záleží, jak moc a jak často vás budou reakce trápit. Zejména to platí u kožních projevů. Jste-li atopik, účinné zvládání stresu a emocí vám může hodně ulevit.

Neomezujte se jen na likvidaci bezprostředních stresorů, duševní hygiena by měla být pravidelná. Jedině tak bude efekt dlouhodobý.

Nenechte se ovládat stresem

Na rozdíl od jiných spouštěcích faktorů, jako jsou znečištěné životní prostředí nebo změny teplot, se stres dá snáze ovlivnit. Abyste mohli se stresem lépe bojovat, potřebujete se v první řadě dobře starat o své tělo a mysl. Zdravě jezte, vyhýbejte se alkoholu, choďte často na vzduch a také:

Dostatečně spěte

Nevyspalí jste podrážděnější a snáze se necháte vystresovat. Kvalitní spánek je tedy základ úspěchu. Pokud vás ale trápí svědící pokožka nebo jiné příznaky, usíná se špatně. Poraďte se se svým lékařem. Může vám například předepsat antihistaminika – léky, které zmírňují svědění.

Naučte se relaxovat

Jóga, dechová cvičení, masáž, meditace, … Najděte si tu pravou metodu, která vám pomůže uklidnit se ve chvílích stresu. Na ten akutní stres pomůže zklidnění dechu, krátká procházka nebo oblíbená hudba. Neomezujte se ale jen na likvidaci bezprostředních stresorů, duševní hygiena by měla být pravidelná. Jedině tak bude efekt dlouhodobý.

Pravidelně cvičte

Cvičení je bezesporu mocný bojovník se stresem a instantní zlepšovač nálady. Ať už máte raději intenzivní vybití, nebo lehčí tempo, nezapomeňte se po zátěži osprchovat vlažnou vodou. Pot je jedním ze spouštěčů atopického ekzému.

Nebojte se říkat si o pomoc

Na žádnou nemoc nemusíte být sami. V internetové době je snadné najít jak dobrého lékaře, tak i skupiny lidí s podobným problémem, se kterými si můžete vyměňovat zkušenosti. Naučte se ale také mluvit se svými přáteli a rodinou, a to nejen o svém onemocnění. Sdílení pocitů a problémů s blízkým člověkem může hladinu stresu výrazně snížit.

Věnujte se koníčkům

Stres nemusí být jen spouštěčem atopie, ale i jejím důsledkem. Kvůli astmatu a pylové alergii se hůře zapojujete do venkovních akcí, ekzém zase často vede k pocitům méněcennosti. Najděte si aktivitu, která vás bude bavit. Ať už to bude malování, včelaření, nebo běh, být v něčem dobří vám dodá sebedůvěru pro boj s nepříjemnými myšlenkami. A také třeba potkáte nové lidi, se kterými budete sdílet společný zájem.

Máte zkušenosti s atopií u sebe nebo svých blízkých? Vypozorovali jste spojitost mezi psychickou kondicí a atopickými projevy? Máte tip, jak se spolehlivě dostat do pohody? Nenechávejte si ho pro sebe a napište nám.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: