Alergická vyrážka

Autor: Institut citlive pleti - 2015-09-21 16:54:19

hlavni-spoustece-koznich-alergii03

Alergeny, kterým je lepší se vyhnout

Podráždění kůže může mít mnoho příčin, ale v dnešní době jej velmi často způsobuje alergie. Záhadná podráždění pošlou každý rok miliony lidí ke kožnímu lékaři. Ti tvrdí, že zarudnutí a svědění jsou známkou alergické reakce.

„Alergická kontaktní dermatitida“ je termín používaný pro vyrážku nebo podráždění kůže, které nastane při kontaktu alergenu s pokožkou. Odhaduje se, že atopická dermatitida postihuje až 3 procenta dospělých. Čtěte dál a dozvíte se o překvapivých spouštěčích, které mohou za vaši alergii.

1. Parfémy a vonné látky

Parfémy a vonné látky patří mezi nejčastější příčiny alergické vyrážky u dospělých. Ale nejde jen o voňavky, kterými se voníte. Vonné látky, které mohou způsobit alergickou reakci, lze nalézt ve stovkách produktů včetně šamponů, mýdel a výrobků pro domácnost, jako jsou spreje, čističe, prací prášky atd. Výzkum ukázal, že alergické reakce mohou způsobit i přírodní oleje.

2. Nikl

Mezi nejběžnější alergie patří alergie na nikl. Ten se používá k vytvoření kovových slitin, které se nacházejí v mnoha kovových výrobcích, včetně většiny šperků. Velmi častá je alergická vyrážka na ušním lalůčku, protože mnoho náušnic obsahuje nikl. Nikl najdete také na pásku od hodinek, zipu a jiných kovových ozdobách svého oblečení.

Překvapivým alergenem je lak na nehty, který je nejčastější příčinou podráždění očních víček. Poté, co lak zaschne, se dotknete očního víčka a alergická vyrážka je na světě.

 

3. Latex

Když vaše pleť zčervená po použití gumových rukavic, je velká pravděpodobnost, že máte alergii na latex. Mléko, které se používá k výrobě latexových rukavic, působí na citlivou pokožku velmi agresivně. Alergická vyrážka je reakce na proteiny obsažené v latexu. Symptomy mohou být mírné, jako je svědění očí a slzení, až po velmi vážné jako špatné dýchání nebo zvracení. Pokud máte alergii na latex, můžete omezit riziko projevu alergie tím, že se budete vyhýbat kontaktu s latexem a používat substituty, jako jsou nelatexové rukavice apod.

4. Barva na vlasy a hena

Kontaktní dermatitida z barvení vlasů je způsobena citlivostí na para-fenylendiamin, jenž se nachází v trvalých barvách na vlasy a který je v kombinaci s další chemickou látkou, jako je peroxid, velmi agresivní. Asi 25 procent lidí, kteří jsou alergičtí na para-fenylendiamin, je také alergických na složky nacházející se v dočasných barvách na vlasy. Dalším viníkem mohou být dočasná černá tetování henou, protože para-fenylendiamin se často přidává k heně, aby byla barva tmavší.

5. Oblečení

Ačkoli mnoho lidí věří, že jsou alergičtí na vlnu, pravdou je, že alergie na vlnu je vzácná. Lidé jsou obvykle jen citliví na strukturu povrchu tkaniny. Nejběžnější alergie na tkaninu souvisí s alergií na formaldehyd, který se používá, aby se textilie nesmršťovaly.

6. Kosmetické produkty

Alergické reakce mohou být způsobeny vonnými látkami, které jsou obsaženy v produktech, ale mohou být také způsobeny konzervačními látkami. Podráždění pokožky je častým problémem, když používáte nekvalitní kosmetiku nebo kosmetiku, která není určena pro váš typ pleti. Překvapivým alergenem je také lak na nehty, který je nejčastější příčinou podráždění očních víček. Poté, co lak zaschne, se dotknete očního víčka a alergická reakce je na světě. Pokud se setkáte s alergickou reakcí na kosmetiku, zkoušejte postupně vyřazovat produkty, které denně používáte, a snažte se co nejdříve odhalit viníka.

7. Lokální mastičky a krémy

Antibiotické krémy a masti jsou užitečné při léčbě například řezných ran. Nejsou ale vhodné pro lidi, kteří mají alergii na neomycin obsažený v antibiotikách nebo anestetikách. Krémy s obsahem neomycinu citlivou až alergickou pokožku vysuší a může se vyskytnout i alergická vyrážka, zarudnutí nebo kopřivka. Pokud zjistíte, že jste na tuto složku alergičtí, vždy upozorněte svého lékaře.

8. Přípravky na opalování

Opalovací přípravky, které používáte na ochranu pokožky při opalování, můžou mít i nepříjemné následky, ale pouze pokud s nimi jdete na slunce. Možná to zní překvapivě, ale některé složky obsažené v opalovacích přípravcích se změní v alergeny pouze při kontaktu s ultrafialovým zářením. Tento typ alergie se nazývá fotokontaktní alergie. Zatímco některé složky opalovacích přípravků mohou způsobit přímou alergickou reakci, někteří lidé na ně zareagují až po kontaktu se sluncem. Běžné složky opalovacích přípravků, které mohou způsobit alergickou reakci, jsou látky jako PABA (kyselina para-aminobenzoová), benzofenony, oxybenzon, salicyláty a cyclohexanol.

9. Přípravky pro domácnost a lepidla

Mezi výrobky pro domácnost, které mohou způsobit kožní alergie, patří především rozpouštědla a lepidla. Produkty, které obsahují ředidlo a odlakovače, mohou vyvolat závažnou alergickou reakci.

 

 

 

 

 

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: