Akné v těhotenství

Autor: MUDr. Martin Matejka, PhD. - 2018-11-07 08:27:56

Predisponované jsou zejména ženy, které trpěly akné v minulosti, během menstruace a mají mastnější typ pleti.

Během těhotenství prochází ženské tělo různými změnami, zejména hormonálními. Tyto změny se častokrát podepisují na pokožce a pleti ženy – ve formě pigmentových skvrn, vyrážek nebo akné. Akné se objevuje zejména v tzv. seboroických oblastech (oblastech se zvýšeným počtem mazových žláz) – na obličeji, ramenou, zádech a dekoltu, ale může se vyskytnout i na jiných částech těla.

Hlavní příčinou tvorby akné během těhotenství je vzestup hladiny pohlavních hormonů v krvi, zejména během prvního trimestru. Ty působí na mazové žlázy, což má za následek zvýšenou produkci kožního mazu, který ucpává póry a s přidruženou bakteriální infekcí může způsobit vznik nepříjemných zanícených a bolestivých vyrážek.

Na vývoji akné se podílí:

  • nadprodukce kožního mazu,
  • porucha rohovatění epitelu v mazovo-vlasovém váčku,
  • přemnožení bakterií (Propionibacterium acnes),
  • zánět.

Všechny tyto procesy ovlivňují tvorbu mikrokomedonů, které jsou základem vývoje všech projevů akné.

Samozřejmě, ne každé těhotenství je doprovázeno tvorbou akné. Predisponované jsou zejména ženy, které trpěly akné v minulosti, během menstruace a mají mastnější typ pleti. Proto je důležité, zejména u těchto žen, používat vhodnou a kvalitní kosmetiku, udržet svou pleť hydratovanou a vyvarovat se přípravkům, které zvyšují mastnost pleti a ucpávají póry. Adekvátní péče o pleť je základem úspěchu. Důležitou roli hraje i strava – upřednostňování potravin s nižším glykemickým indexem, více vlákniny, zeleniny a ovoce může významně redukovat výskyt akné. Jako výživový doplněk k prevenci proti akné se uplatňuje zejména zinek a vitamín C.

V případě, že prevence nezabírá, je nutné navštívit odborníka – dermatovenerologa a poradit se o možnostech léčby akné. Během těhotenství je mnoho léčiv proti akné kontraindikovaných – mohou působit teratogenně a mít negativní dopad na správný vývin plodu. Jedná se zejména o přípravky obsahující kyselinu retinovou a její deriváty, které se často na léčbu akné používají. Existuje však mnoho jiných alternativních léčiv, které jsou stejně účinné – působí lokálně nebo systémově. Mezi nejběžněji používané přípravky patří benzoylperoxid, kyselina azelaová, erytromycin, klindamycin, případně roztok kortikosteroidů. Během těhotenství je bezpečná i léčba pomocí laseru a světelná terapie.

Některé příčiny akné si u většiny pacientů vyžadují kombinovanou léčbu, ovlivňující několik zúčastněných patomechanizmů nemoci. Léčba by měla redukovat sekreci kožního mazu, redukovat bakteriální infekci a potlačit lokální zánětlivé procesy. Výběr vhodné léčby je vhodné konzultovat s dermatologem nebo gynekologem.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: