3 × 5 užitečných tipů pro péči o miminko

Autor: Institut Citlive Pleti - 2016-03-08 15:41:02

 Beauty asian female skincare of her face

Jak na péči o ty nejmenší

Přivítali jste do rodiny nového člena? Po návratu z porodnice mohou být vaše pocity smíšené. Obrovskou radost střídají záchvaty paniky, jestli se o miminko dokážete správně postarat. Máme pro vás pár tipů, které vám pomohou začátky usnadnit.

Bezpečí

Bezpečí je asi to, na co teď myslíte nejčastěji. Malé děti naštěstí nejsou tak křehké, jak působí. Potřebují ale jemné zacházení, aby se cítily dobře. Přehnané obavy nejsou namístě, dodržovat byste však měli následující pravidla:

 1. Při nošení dítěti vždy podpírejte hlavičku. Svaly na krku novorozence jsou totiž v prvních měsících života ještě slabé.
 2. Krmíte umělou výživou? Vždy ohřátou lahvičku pořádně protřepejte a otestujte teplotu nejprve na sobě.

Ať už váš, nebo vašeho dítěte, spánek bude brzy tématem číslo jedna. Novorozenec spí až 16 hodin denně, ale vám to tak rozhodně nepřijde, protože to nikdy není moc dlouho v kuse.

 1. Ujistěte se, že veškeré hračky a vybavení, které používáte, odpovídají bezpečnostním standardům. To platí hlavně pro autosedačku a postýlku.
 2. Při koupání nenechávejte dítě bez dozoru ani na chvilku. Miminko se může utopit už v pět centimetrů mělké vodě. Nemá ještě dostatečně silné svaly, aby samo zvedlo těžkou hlavičku, pokud přepadne na tvář. Voda ve vaničce by měla být vlažná, ne horká.
 3. Na přebalovacím pultu nebo jakémkoli vyvýšeném místě chraňte vždy miminko jednou rukou před pádem. Před přebalováním si všechno potřebné připravte k ruce.

Spánek

Ať už váš, nebo vašeho dítěte, spánek bude brzy tématem číslo jedna. Novorozenec spí až 16 hodin denně, ale vám to tak rozhodně nepřijde, protože to nikdy není moc dlouho v kuse. Jak se vyspat do růžova?

 1. Zvykněte si zdřímnout vždy, když dítě usne. Možná jste vždycky prohlašovali, že si neumíte „dát dvacet“, ale tyto krátké spánkové úseky pomohou vyvážit noční deficit.
 2. Pokud je to možné, v nočním vstávání by se alespoň občas měli partneři střídat. Čím déle se v noci vyspíte v kuse, tím lépe se budete cítit přes den.
 3. Dítě nemůže usnout nebo se budí a vy jste slyšeli, že ho častým utěšováním rozmazlíte? Na takové obavy je brzy, zatím klidně dělejte všechno, co zabírá.
 4. K uklidnění a uspání jsou nejlepší houpavé pohyby, které imitují podmínky v děloze. Na některé děti funguje fyzický kontakt kůže na kůži nebo těsné zavinutí.
 5. Používejte monitor dechu a chůvičku. Monitor upozorní hlasitým alarmem na zástavu dechu a chůvička umožní kontrolu dítka na dálku. Budete tak moci klidněji spát.

Kojení

Pokud novorozenec zrovna nespí, pak pravděpodobně jí. Kojení je tedy další velké téma. Ačkoli si předem nastudujete informace a taktiky, zásobíte se všemi možnými pomůckami, pravděpodobně narazíte na nějakou nesnáz. Jak z toho ven?

 1. V těhotenství zjistíte, že na kojení mají názor snad úplně všichni včetně sousedky o patro výš. Nedejte na zaručené rady a konzultujte své dotazy s odborníky.
 2. O kojení se začněte radit už v porodnici. Pokud toho ale na vás bude moc a všechno nevstřebáte, laktační poradkyni si můžete pozvat i domů.
 3. Doma si na kojení najděte pohodlné klidné místo, k ruce si vezměte knížku nebo časopis. Před kojením je dobré vypít sklenici vody.
 4. Kupte si padnoucí a slušivé kojící podprsenky, dopřejí namáhaným prsům pohodlí a vám zvýší sebevědomí. Hodí se také odsávačka, uleví přetlaku v prsou. Dá se i vypůjčit, není potřeba ji kupovat.
 5. Pokud z jakéhokoli důvodu kojit nechcete nebo nemůžete, nenechte si vnutit okolím výčitky svědomí. Máma v psychické pohodě je pro dítě nejdůležitější.

Připravujete se na příchod miminka, nebo už máte odrostlejší dítko? Jakou nejužitečnější nebo naopak nejšílenější radu jste kdy dostali? Podělte se s ostatními v komentářích.

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Chcete dostávat novinky?

Zaregistrujte se, odebírejte náš newsletter a získejte přístup k obsahu šitému Vám na míru!

Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti:

* Položky označené hvězdičkou jsou povinné, ostatní jsou nepovinné. Nicméně Vás prosíme o uvedení co možná nejvíce údajů, abychom mohli připravovat obsah na míru Vašim potřebám.

Jméno a pohlaví
Datum narození
Máte citlivou pleť?
Hlavní problémy pleti: